تکنولوژی

روش جدید برای اندازه گیری گرانش

روش جدید برای اندازه گیری گرانش

 

تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی ، با ذکر تفاوت در اتمها در حالت فرض ، که با استفاده از لیزرها در هوا معلق شده است ، روش جدید برای اندازه گیری گرانش و اندازه گیری وزن پیدا کرده است.

این گروه در مقاله خود که در مجله Science منتشر شده است ، تکنیک جدید خود را شرح داده و توضیح می دهند که چرا آنها معتقدند که این روش استفاده از اتم های شناور برای اندازه گیری گرانش از روشهای سنتی مفیدتر خواهد بود.

در حال حاضر ، روش استاندارد برای انجام آزمایش های گرانشی ، پایین انداختن لوله های محافظت شده و اندازه گیری آنها توسط دستگاه ها است.
علاوه بر اینکه به محققان نگاهی کوتاه به تعامل گرانشی می پردازد ، چنین روشهایی غالباً در معرض میدان های مغناطیسی ولگرد قرار می گیرند. در این تلاش جدید ، محققان راهی برای اندازه گیری وزن پیدا کرده اند که اصلاً شامل ریزش اشیاء نمی شود.

این رویکرد جدید شامل آزاد کردن ابری از اتم های سزیم در هوا در یک محفظه کوچک و سپس استفاده از چراغ های چشمک زن برای تقسیم چندین مورد از آنها در حالت ابرشکل است.

پس از تقسیم ، از لیزرها برای نگه داشتن تمام اتمها در موقعیتهای ثابت استفاده می شود که یکی از هر جفت کمی بالاتر از جفت آن وجود دارد.

سپس این تیم دوگانگی ذرات موج هر اتم را که تحت تأثیر گرانش است ، اندازه گیری کردند. محققان با اندازه گیری تفاوت دوگانگی بین اتمهای زوج (به دلیل تفاوت در فاصله آنها از زمین) ، محققان توانستند سنجشی برای گرانش ارائه دهند.

روشی برای اندازه گیری گرانش

نکته قابل توجه این است که این روش باعث می شود اندازه گیری ها در بازه های طولانی تر از زمان انجام شود زیرا اتم ها در حال حرکت نیستند.

همچنین می توان از آن برای اندازه گیری جاذبه گرانشی بین دو جسم مانند کشش گرانشی روی یک اتم توسط یک سنگ مرمر استفاده کرد.

از آنجا که دستگاه مورد استفاده برای اندازه گیری چنین جاذبه ای کوچک است ، محافظت در برابر تداخل میدان های مغناطیسی تصادفی بسیار ساده تر خواهد بود.

این امر همچنین می تواند برای ساخت دستگاه های اندازه گیری گرانش قابل حمل که می تواند برای اندازه گیری نیروی گرانشی زمین در نقاط مختلف استفاده شود ، امکان پذیر باشد

– روشی برای اندازه گیری گرانش ممکن است برای کمک به شناسایی کانسارهای معدنی مورد استفاده قرار گیرد . با قدم گذاشتن چیزها ، روش جدید برای اندازه گیری گرانش این ممکن است برای دانشمندان در تلاش برای درک ماهیت ماده تاریک و آزمایش سایر ایده های فیزیک ، مانند اصل هم ارزی مفید باشد.

منبع : http://www.hedayatco.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *